کافه رستوران برای شب یلدا|رستوران با موسیقی زنده

کافه رستوران برای شب یلدا؛ گاهی پیش می آید که به هر دلیلی امکان برگزاری جشن شب یلدا را در منزل نداریم ، در این شرایط انتخاب یک کافه رستوران خوب برای شب چله که همراه با اجرای موسیقی زنده و ویژه برنامه های یلدایی باشد اهمیت پیدا میکند.

  

ابتدا کمی با شب یلدا و رسوم این جشن قدیمی آشنا شویم :

آیین شب یلدا 

شب یلدا از رسوم قدیمی و از کهن ترین جشن های ایرانی هاست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

 

نام دیگر این شب ،" چله " است چرا که چهل روز اول زمستان را «چله بزرگ» و بیست روز بعد از آن را «چله کوچک» نامیده‌ اند و از آیین قدیمی ایرانی هاست.

اکثر خانواده های ایرانی در این شب معمولا در خانه ی بزرگ ترهای فامیل از جمله پدربزرگ و مادربزرگ جمع میشوند .

خوردن خوراکی های خوشمزه

 از جمله هندوانه ، انار ، انواع آجیل و شام مفصل 

در کنار خانواده خالی از لطف نیست..

 

شب یلدا از نگاه شاعران

از دیگر رسم های این این شب طولانی میتوان به  شاهنامه خوانی ، فال گرفتن با دیوان حافظ و قصه گویی بزرگان برای اعضای فامیل اشاره کرد.

این شب طولانی در شعر های بسیاری از شاعران به زیبایی تمام توصیف شده است.

حافظ: با زلف تو قصه ایست ما را مشکل / همچون شب یلدا به درازی مشهور

سهراب سپهری: غمی از عشق دربارهٔ شب یلدا. دختر شبهای سرد ماه دی /خو گرفت با شعر تو در ماه دی/ حرف دل را از دلت تو پس زدی /

 غم به روی غم، غمی را پس زدی / من به دنیای تو مجذوبم هنوز / به دیار قلب تو، حس دارم هنوز/

سعدی: روز رویش چون برانداخت نقاب از سر زلف/ گویی از روز قیامت شب یلدا برخاست.

 

رستوران با موسیقی زنده 

رستوران و سفره خانه سنتی باران با تجربه کاری 5 ساله توسط  ((آقای نوید اسماعیلی  )) دارای امکانات ویژه و در سه بخش می باشد :

1- کترینگ (طبقه همکف )

2- رستوران ( طبقه اول )

3- کافه سنتی (طبقه دوم )

کافه رستوران باران در محیطی گرم و صمیمی در شب یلدا ، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان  می باشد.

 

یلدا: جشن انقلاب زمستانی

نزدیک به چند هزار سال است که از آخرین شب پاییز، شب یلدا، تاریک ترین و طولانی ترین شب سال، ایرانیان با آداب و رسوم گوناگون در مناطق مختلف ایران جشن می گیرند.

شب یلدا طولانی ترین شب سال بین غروب خورشید در 21 دسامبر، آخرین روز پاییز تا طلوع خورشید در 22 دسامبر (تاریخ ها ممکن است متفاوت باشد)، اولین روز زمستان، مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی است، بنابراین پس از در این شب، شب ها کوتاه تر و زمان روز طولانی تر می شود.

 

چرا شب یلدا را جشن می گیرند؟

ایرانیان باستان به دلیل تجربه ای که داشتند در طول سال به گذر فصول عادت داشتند. آنها متوجه شدند که در برخی از فصول، روزها طولانی تر است، بنابراین می توانند در آن روزها از نور خورشید بیشتری استفاده کنند.

ایرانیان باستان نیز پیرو دین زرتشتی بودند. در آیین زرتشتی، تاریکی با شر همراه است. آنها معتقد بودند که روشنایی و نور خورشید نماد رفاه و خوبی است و با تاریکی شب در نبرد هستند.

برای جلوگیری از پیروزی شر، ایرانیان باستان معمولاً در گروه‌هایی از خانواده و دوستان دور هم جمع می‌شدند تا این شب را با هم بگذرانند. آنها تمام شب را بیدار می ماندند، داستان ها را به اشتراک می گذاشتند و از جشن تولد خورشید لذت می بردند. و اینجاست که نام یلدا به خود معنا می دهد.

در فرهنگ ایرانی و بسیاری از فرهنگ های دیگر، تاریکی دلالت بر شرارت و تنهایی دارد. از سوی دیگر، نور خورشید، شادی و زندگی است. به همین خاطر می باشد که پیروزی نور بر تاریکی را جشن و شادی می پردازند.

 

آداب و رسوم ویژه شب یلدا

یکی از مهم ترین جشن های ایرانیان باستان، شب یلدا بود که از دیرباز تا سالیان متمادی اهمیت زیادی داشته است و  دارد و تا به امروز جایگاه بسیار ویژه ای در بین ایرانیان پیدا کرده است. آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا امروز با هر کشور دیگری متفاوت است.

کافه رستوران برای شب یلدا

آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا

یلدا، آخرین شب پاییز که طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال است، جایگاه ویژه‌ای در میان ایرانیانی پیدا کرده است که از گذراندن این شب طولانی در کنار خانواده با انواع برنامه‌های مفرح تا سحر لذت می‌برند. برای جلوگیری از تاریکی و سردی ناشی از فقدان خورشید روح آنها را ضعیف می کند.

طبق روایات کهن، در روز اول ماه «روز»، پادشاهان ایرانی تخت سلطنتی را ترک می‌کردند و به سفری معنوی در بیابان‌ها می‌رفتند، در حالی که نگهبانان، بردگان و خادمان کاخ سلطنتی موقتاً آزاد بودند و می‌توانستند مانند دیگران زندگی کنند. کشتی‌ها، رؤسا، پادشاه و مردم عادی در یک مکان یکسان به نظر می‌رسند. با این حال، این ثابت نشده است و ممکن است یک افسانه بیش نباشد.

یلدا در حال حاضر توسط ایرانیان به شکل یک شب گردهمایی خانوادگی جشن گرفته می شود. هندوانه، آجیل، انار و شیرینی معمولاً سرو می شود و از جنبه های نمادین این مراسم است. بیشتر این میوه ها که دانه های زیادی دارند نماد باروری محسوب می شوند. هندوانه و انار به دلیل رنگ قرمزشان نشان دهنده طلوع خورشید هستند.

     برای اطلاع بیشتر از  کافه شب یلدا ورستوران شب یلدا و یلدا با موزیک زنده و رستوران برای شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

میوه ها و غذاهای ویژه شب یلدا

میوه‌ای که در جشن‌های شب یلدا سرو می‌شود انار است، زیرا به دلیل داشتن دانه‌های متعدد، نماد باروری محسوب می‌شد. همین طور رنگ قرمز نشان از خورشید و شادی می باشد. با خوردن انار و توسل به آن بر باروری و برکت آنها می افزاید. میوه انار همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی در میان ادیان شناخته شده جهان از جایگاه مقدس ویژه ای برخوردار است، چنانکه در افسانه ها نیز از آن یاد شده است. جالب است بدانید که در دین زرتشتی میوه ای مقدس است و از شاخه و دانه درخت در آیین ها استفاده می شود. هندوانه هم مثل انار یکی از ویژه ترین میوه هایی می باشد که در شب یلدا مصرف خواهد شد. در واقع میوه تابستانی است و دلالت بر گرمای تابستان و آفتاب دارد. البته می توان از میوه های دیگر مانند هندوانه، پرتقال، سیب، خرمالو، گلابی یا حتی کدو تنبل در مناسبت شب یلدا استفاده کرد. آجیل و تنقلات خاص از جمله پسته، بادام، گردو، فندق و توت خشک و انجیر یکی از مهم ترین گزینه ها برای مجالس یلدا است. در گذشته تازه نگهداشتن برخی میوه ها و آجیل ها برای مصرف زمستانه کار آسانی نبود، به همین دلیل مردم ایران آن ها را به عنوان نوعی نگهداری خشک می کردند.

اگرچه شهرهای مختلف ایران در شب یلدا غذاهای مختلفی سرو می کنند، اما هر شهر ایران این شب را با خوردن غذاهای سنتی خود جشن می گیرد. اما اکثر شهرها در این شب خورشت فسنجون، خورش مرغ ایرانی را می خورند. در شمال ایران سبزی پلو ماهی، یک غذای برنج و سبزی خرد شده، همراه با ماهی دودی یا ماهی سفید سرو می کنند. در شیراز غذای مخصوص این شب، هویج پلو با مرغ و زعفران سوخاری ایرانی یا کلام پلو است که با برنج و کلم درست می شود.

همه چیز قرمز است، نه تنها میوه ها به رنگ قرمز، بلکه بیشتر مهمانان نیز رنگ آن را می پوشند. رنگ قرمز به عنوان نماد درخشش زندگی در نظر گرفته می شود.

شب یلدا جشن پیروزی نور بر تاریکی است. برای بزرگ‌تر کردن اهمیت نور، معمولاً در این شب از شمع‌ها و تزئینات نور زیادی در باغ‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود. در بعضی جاها این جشنواره با آتش بازی برگزار می شود.

در ایران باستان زمانی الهه ای به نام میترا زندگی می کرد. میترا الهه نور بود. ایرانی ها معتقدند که او به زندگی مردم گرما می بخشد. جشن شب یلدا تقدیم به اوست و گمان می‌رود که میوه‌های قرمز رنگ و تزئینات آن نمادی از درخشش زندگی است و شکوه میترا را فرا می‌خواند.

کافه رستوران برای شب یلدا

خواندن اشعار دلربا از حافظ

شمس الدین محمد حافظ شیرازی یکی از شاعران مشهور و نامدار ایرانی قرن چهاردهم است. حافظ نزد ایرانیان بسیار ارزشمند و محبوب است. تقریباً همه ایرانیان نسخه ای از کتاب شعر او به نام دیوان حافظ را در خانه های خود نگه می دارند.

شاید تعجب کنید که چرا حافظ اینقدر محبوب است و با جشن شب چله چه می کند؟ اکثر ایرانی ها معتقدند که اگر از او سوالی بپرسید یا از ته دل آرزویی داشته باشید جواب می دهد.

در شب چله، بعد از اینکه همه غذایشان را خوردند، یکی از بزرگان خانواده برایشان حافظ خوانی می‌کرد. هر کدام سؤالی می‌پرسیدند یا آرزویی می‌کردند و دیوان حافظ را باز می‌کردند و بزرگ‌ترین خانواده پاسخ حافظ را می‌خواند و تفسیر می‌کرد.

برای رزرو و آگاهی از ویژه برنامه یلدا ، با ما تماس بگیرید.

رزرو ویژه برنامه یلدا

 

  برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151