وبلاگ

رستوران با موسیقی زنده برای شب یلدا|رستوران شب چله

رستوران با موسیقی زنده برای شب یلدا؛ همیت دارد چرا که گاهی شرایط مناسب نیست به ویژه امسال به علت شرایط خاص کرونایی مجبوریم از دور هم جمع شدن در منزل خود داری کنیم .

در این موقعیت انتخاب رستوران و سفره خانه ای که دارای موسیقی زنده و ویژه برنامه های یلدایی باشد اهمیت پیدا میکند.

 پیشنهاد ما به شما رستوران و سفره خانه باران می باشد.

رستوران باران واقع در میدان هروی و با مدیریت آقای اسماعیلی و کسب رضایت 5 ساله از مشتریان در شب چله همراه با ویژه برنامه ی هیجان انگیز و خاص یلدایی ، اجرای موسیقی زنده و سرو غذا ها و خوراکی های خوشمزه ی شب یلدا و ..  ، آماده ی استقبال و پذیرایی از حضور گرم و صمیمی شما می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

 

آداب و رسوم جشن یلدا 

از رسوم ثابت شب یلدا میتوان به گردهمایی و شب نشینی اعضای فامیل و خانواده در کنار یکدیگر اشاره کرد که در آن افراد بزرگ و سن بالای خانواده به تعریف قصه و حکایات قدیمی می پردازند ، تفآلی به حافظ می زنند و همراه با خوردن هندوانه ، انار ، انواع آجیل و شیرینی های گوناگون ، این شب طولانی را به شادی و سرور سپری میکنند.

 

رستوران شب چله 

 • درگیر نشدن در پذیرایی از میهمانان و لذت بردن از این شب زیبا در کنار دوستان و اقوام
 •  شام عالی و پذیرایی با بهترین و با کیفیت‌ترین میوه‌ها و آجیل‌های مخصوص شب یلدا
 • حضور در رستوران و سرگرم شدن با برنامه‌ هایی که رستوران خوب برای شب یلدا ، تدارک می‌بیند 
 •  اجرای موسیقی و پک‌ های ویژه شب چله و ...

    اشاره کرد . 

 

اگر تا به حال شب یلدا را در رستوران و سفره خانه سنتی باران تجربه نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم امسال شب یلدا را میهمان رستوران باران همراه با موسیقی زنده ، باشید تا یلدایی متفاوت را تجربه کنید.

وجود کافه سنتی در رستوران باران یک امتیاز محسوب می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد تا علاوه بر شام و در هنگام برنامه‌ های شب یلدا، نوشیدنی و یا قلیان مورد علاقه خود را سفارش دهید.

- تنوع منوی غذایی و خوشمزه بودن غذاهای رستوران باران

- برخورد خوب و منظم پرسنل رستوران باران

- و بالا بودن کیفیت غذا حتی در شلوغ ترین شب ها

 از مواردی است که موجب میشود برای انتخاب رستوران باران به عنوان بهترین کافه رستوران برای شب یلدا ، ذره ای تردید نکنید. 

چندین هزار سال است که آخرین شب پاییز توسط ایرانیان به نام شب یلدا یا شب چله که طولانی ترین شب سال است جشن گرفته می شود. در این شب خاطره انگیز، آیین ها و مراسم های مختلفی برگزار می شود و مردم دور هم جمع می شوند و شب زیبایی را در کنار یکدیگر سپری می کنند. .

یکی از مهم ترین شب های ایران باستان، شب یلدا است که از دیرباز تا به امروز برای ایرانیان اهمیت زیادی داشته است. تا به امروز از ارزش آن کاسته نشده و جایگاه بسیار ویژه ای در بین ایرانیان پیدا کرده است.

این شب طولانی ترین شب سال است که مربوط به زمان بین غروب خورشید از 30 آذر، آخرین روز پاییز تا طلوع خورشید در 1 دی ، اولین روز زمستان، مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی است. شب کوتاه تر و روز طولانی تر می شود.

یلدا از لحاظ لغوی به معنای تولد است و ریشه این کلمه  سریانی است. سریانی زبان رایج مسیحیان بوده است که از تحقیق و مطالعه در کتب تاریخی لغت نامه ها به دست آمده است. ابوریحان بیرونی دانشمند و تقویم شناس بزرگ از شب یلدا تولد خورشید یاد می کند.

دقیقاً مشخص نیست واژه یلدا چگونه و از چه زمانی وارد زبان فارسی شده است. در تاریخ نقل شده است که برخی از مسیحیان اولیه ساکن روم به ایران مهاجرت کردند و به دلیل نزدیک بودن فرهنگ ها، این واژه سریانی به فارسی راه یافت.

 

برای اطلاع بیشتر از  کافه شب یلدا ورستوران شب یلدا و یلدا با موزیک زنده و رستوران برای شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

 

تاریخچه شب یلدا

تاریخچه یلدا به دوران باستان برمی گردد، اما مشخص نیست که دقیقا متعلق به چه زمانی است. بسیاری از باستان شناسان، قدمت این شب را هفت هزار سال پیش پیشنهاد کرده اند. سفال های ماقبل تاریخ به عنوان نقوش حیوانی قمرهای ایرانی مانند عقرب و قوچ در این ظروف هک شده است .

طبق روایات و افسانه های کهن، در اولین روز زمستان، پادشاهان ایرانی تخت سلطنتی را بر زمین نهادند و با لباس سفید به صحرا رفتند و بر فرش سفید نشستند و نگهبانان و دروازه بانان کاخ سلطنتی و همه خادمان آزاد شدند و مثل بقیه زندگی کردند. آنها نیز همه در یک مکان بودند، چه رئیس، چه پادشاه، یا مردم عادی.

شب یلدا در ایران امروز توسط ایرانیان با اقوام و خانواده هایی که شب را در کنار هم می گذرانند جشن گرفته می شود . اعضای خانواده در این شب مهم دور هم جمع می شوند و افراد مسن خانواده شروع به گفتن داستان های باستانی می کنند. خوردن هندوانه، آجیل، انار، شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب است. بیشتر این میوه ها دانه های زیادی دارند و نوعی جادو به شمار می روند که انسان با توسل به برکت آن ها باروری خود را افزایش می دهد. تصور می شود که هندوانه و انار به دلیل رنگ قرمزشان نمایانگر خورشید شب هستند.

برای تجربه شبی دلنشین در کنار عزیزانتان و استفاده از خدمات و برنامه های رستوران سنتی باران با ما تماس بگیرید .

 

آداب و رسوم شب یلدا

 1. روشن کردن آتش در یلدا

از آنجایی که روشن کردن آتش در نظر گذشتگان نماد نور و خورشید بود و برخی نیز آن را برای زدودن تاریکی و شیطان می دانستند، برای فرار از تاریکی آتش روشن می کردند تا دور همدیگر گرمی ایجاد کنند.

 1. داستان سرایی

در شب یلدا خانواده ها دور هم جمع می شوند و به شعر خوانی و قصه های بزرگتر ها گوش می دهند. داستان های غیر واقعی و کوچکی که قهرمانان آن پری، شیاطین و حیوانات هستند و قطعا شنیدن آن برای هر کودکی دلنشین و جذاب است. بسته به فرهنگ هر شهر یا استان، داستان های مربوط به خودشان روایت می شود، مثلاً داستان حسین کرد شبستری در بین آذربایجانی ها و داستان های شاهنامه در بین خراسانی ها رایج است.

s/رستوران با موسیقی زنده برای شب یلدا

 1. فال حافظ و شاهنامه خوانی

حافظ خوانی و فال گرفتن در این شب یکی دیگر از تفریحات ایرانیان است و از دیرباز مرسوم بوده است. همچنین شاهنامه خوانی یکی از جدا نشدنی ترین برنامه هاست که از دیرباز مرسوم بوده است.

 1. میوه های شب یلدا

میوه اصلی این شب انار است زیرا گذشتگان آن را نعمت و نشانه باروری می دانستند. این تعبیر به دلیل وجود دانه های فراوان و همچنین رنگ قرمز آن نماد خورشید و شادی است. در واقع خوردن انار در سفره شب یلدا به دلیل اعتقاد به آن بود. زیرا با خوردن انار و توسل به آن، باروری و برکت افزایش می یابد.

قداست میوه انار از قدیم الایام بر همگان ثابت شده و حتی در میان ادیان بزرگ جهان جایگاه ویژه ای داشته است زیرا  نام آن در افسانه ها آمده است. انار در دین اسلام مقدس شمرده می شود و یکی از درختان بهشتی است..

هندوانه نیز مانند انار یکی از خاص ترین میوه های این شب است. باید بدانید که هندوانه یک میوه تابستانی است، بنابراین علاوه بر رنگ روشن، یادآور گرمای تابستان و همچنین نمادی از خورشید است. البته از سایر میوه ها و مرکبات مانند پرتقال، سیب، خرمالو، گلابی یا کدو تنبل نیز استفاده می شود.

 1. آجیل و تنقلات خوشمزه

آجیل و تنقلات خاص مانند مغز پسته، بادام، گردو، فندق ، توت خشک و انجیر از مهم ترین گزینه ها برای میان وعده ها به عنوان غذای شب یلدا هستند. همانطور که می دانید نگهداری طولانی مدت میوه ها در گذشته کار آسانی نبود، بنابراین بسیاری از میوه ها برای مصرف و نگهداری، خشک می شدند.

 

شب یلدا برای تازه عروس ها

تازه دامادها این شب را یکی از خاص ترین شب ها برای خود می دانند زیرا در این شب مراسمی دلنشین و جذاب برای عروس خانم ها برگزار می شود. یک سنت جالب به جا مانده از گذشته. در برخی از شهرهای ایران در این شب هدایای زیبایی از سوی خانواده داماد برای تازه عروس تهیه می شود و به قصد مهمانی و شام به خانه عروس می روند و خانواده عروس نیز آماده پذیرایی از مهمانان خود هستند.

مراسم شب یلدا در شهرها به همان شیوه قدیمی انجام می شود و خانواده ها هدایای خریداری شده را در سینی بزرگی گذاشته و به خانه عروس می روند. آداب و رسوم شب یلدای عروس در بین ایرانیان رایج است و معمولاً کلیات یکسانی دارد، اما با توجه به فرهنگ هر منطقه، در خرید کادوها اختلاف سلیقه وجود دارد و این هدایا گاهی کم و زیاد می شود.

 

سوالات متداول در مورد شب یلدا

 • شب یلدا چیست؟

این شب یک جشن باستانی ایرانی است که طولانی ترین شب سال را نشان می دهد که بین غروب خورشید در 30 آذر و طلوع خورشید در 1 دی است.

 • چرا شب یلدا جشن گرفته می شود؟

 ایرانیان آخرین شب پاییز را زمانی به یاد می آورند که خورشید دوباره متولد می شود و نور بر تاریکی پیروز می شود، زیرا در زمستان روزها طولانی تر و شب ها کوتاه تر می شود.

 • شب یلدا چگونه برگزار می شود؟

در این شب خانواده های ایرانی با اقوام و دوستان خود جمع می شوند، خاطراتی را برای یکدیگر تعریف می کنند و در مراسمی مانند روشن کردن آتش و داستان سرایی شرکت می کنند. خوردن هندوانه و آجیل و انار و انواع میوه ها نیز در این شب مرسوم است.

 

m/رستوران با موسیقی زنده شب یلدا

 

 • منظور از شب یلدا چیست؟

واژه یلدا از یک کلمه سریانی به معنای تولد گرفته شده است. این جشن با تولد خورشید مرتبط است و ریشه در سنت های باستانی دارد. اعتقاد بر این است که این کلمه از طریق تأثیر مسیحیان اولیه که از روم به ایران مهاجرت کرده اند،  وارد زبان فارسی شده است.

 • ریشه های تاریخی شب یلدا چیست؟

همان طور که گفته شد، تاریخچه این شب  به دوران باستان باز می گردد، برخی از باستان شناسان وجود آن را حدود هفت هزار سال پیش تخمین می زنند. آثار پیش از تاریخ با نقوش ماه ایرانی نشان از قدمت آن دارد. با این حال، منشا دقیق آن مشخص نیست .

برای اطلاع بیشتر از رستوران برای شب یلدا و یلدا با موزیک زنده و رستوران با موزیک زنده برای شب یلدا و رستوران شب یلدا تهران 1402 بر روی آن کلیک کنید..

 • مردم ایران در شب یلدا چه می کنند؟

ایرانیان شب یلدا را با دور هم جمع شدن با خانواده، قصه گویی و لذت بردن از غذاهای سنتی مانند هندوانه، انار و آجیل جشن می گیرند. روشن کردن آتش یک حرکت نمادین است و شعرخوانی از جمله فال حافظ نیز رواج دارد. خانواده ها داستان های غیر واقعی را به اشتراک می گذارند که اغلب شامل پری ها، شیاطین و حیوانات می شود.

 • شب یلدا توسط تازه دامادها چگونه برگزار می شود؟

این شب برای کسانی که تازه ازدواج کرده اند، اهمیت ویژه ای دارد، زیرا زمانی برای جشن های منحصر به فرد است. در برخی شهرهای ایران، خانواده داماد برای خانواده عروس هدایایی تهیه می کنند و مهمانی می دهند. این مراسم به طور مشابه در مناطق مختلف انجام می شود، با تنوع در ترجیحات هدیه بر اساس فرهنگ های محلی.

تجربه شبی به یاد ماندنی در رستوران سنتی باران

اگر می‌خواهید شب یلدای ویژه ای را تجربه کنید و واقعاً از همه چیزهایی که ارائه می شود لذت ببرید، می توانید با حضور در رستوران سنتی باران از خدمات ویژه ای که برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم، بهره مند شوید . برای رزرو میز و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

 

 برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151