وبلاگ

رستوران با موسیقی زنده شب یلدا|کافه برای شب یلدا

رستوران با موسیقی زنده شب یلدا؛رسم و رسوم شب یلدا,عده‌ای ترجیح می‌دهند شب یلدا را با خانواده بیرون از خانه سپری کنند که این امر باعث شده تا برخی رستوران‌ها و کافه‌ها در این شب طرفداران زیادی داشتته باشند که از جمله آن ها کافه رستوران باران با پخش موسیقی زنده در این شب می باشد.

f/رستوران با موسیقی زنده شب یلدا

 برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

تاریخچه شب یلدا

شب یلدا را با نام‌هایی مانند شب چله، خورشید شکست‌ناپذیر، میلاد مهر و... هم می‌شناسند که آخرین شب پاییز و طولانی‌ترین و بلند ترین شب سال را شب یلدا می نامند. برگزاری جشن شب یلدا در میان ایرانی‌ها قدمتی بیشتراز هفت هزار سال دارد؛ در حقیقت ، اجداد  ما دانسته بودند  که اولین شب زمستان، بلندترین شب سال می باشد. با اینکه در هیچ دوره‌ای از تاریخ ایران، حکومت‌ها لزومی بر برگزاری این شب نمی‌دیدند؛ ایرانیان از دیرباز یلدا را پاس داشته‌اند.

در آیین مهر، آخرین شب پاییز را شب تولد خورشید به شمار می آورند ، هنگامی که ایزدمهر دقیقا  در سیاهی شبی بلند و سرد، از غاری در کوه‌های بلند البرز پیدا می‌شود و خورشید نورافزا را به ارمغان می‌آورد. شب بلند یلدا  در حقیقت شب تولد و ظهور خورشید به حساب می آید.

    برای اطلاع بیشتر از رستوران با غذای فرنگی  و رستوران اصیل ایرانی هروی و رستوران شیک در تهران بر روی آن کلیک کنید.

شب یلدا چیست

فاصله زمانی بین غروب آفتاب ۳۰ آذر تا طلوع سپیده آفتاب اول دی، شب یلدا به حساب می‌آورند. در کتاب «برهان قاطع» نوشته «محمد حسین بن خلف تبریزی» در توضیح واژه «یلدا» نوشته شده است که:

شب یلدا یعنی شب اول زمستان و شب آخر پاییزهست که اول جدَی و آخر قوس می باشد و از درازترین شب‌ها هست. در تمام طول سال و در شب یلدا و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و می گویند که آن شب نامبارک است و بعضی ها هم  گفته‌اند  که شب یلدا یازدهم جدی است.

در گذشته ایرانیان شب یلدا را در دامنه کوه‌های البرز طی می‌کردند و تا سپیده صبح و زایش دوباره خورشید به انتظار می‌نشستند. در بعضی از نیایشگاه‌های پیروان آیین مهر هم در شب یلدا مراسم بر پا کی کردند  تا شکست اهریمن و پیروزی مهر را از خداوند بزرگ درخواست  کنند.

 

رسم و رسوم شب یلدا

رسم و رسومات در شب بلند یلدا , یلدا از از زمان گذشته تا الان به دورهم جمع شدن  و دید و بازدید رفتن شهرت دارد، اما در این بین  افراد هم هستند که  تمایل دارند  شب یلدا را متفاوت‌تر و جذاب تر از سال‌های گذشته بر پا کنند که این امر موجب رونق برخی از کسب و کار‌ها از جمله کافه برای شب یلدا شده است.

 شب یلدا  چند دقیقه هم که نه؛ همه ی تفاوتش با ۳۶۴ شب دیگر فقط ۶۰ ثانیه می باشد. تمام این جشن ها و رفت وآمد ها ، شادی ها و سرخ تر کردن رنگ و روی شهر و محبوب تر شدن انار و هندوانه فقط برای ۶۰ ثانیه زندگی بیش تر  و لذت بردن است.

یک ۶۰ ثانیه متفاوت با همه ی  ثانیه های سال که شب یلدا  را در آن به جشن و پای کوبی می نشینیم  و سال های سال هست که به بهانه فقط 60 ثانیه  بیشتر کنار هم بودن برای آن تدارک تهیهر می کنیم. جشن گرفتن در آخرین شب از فصل پاییز از گذشته ای دور رسم ایرانی ها بوده و تا الان هم هست. رسمی که در همه ی خانواده های ایرانی شناخته شده و دوست داشتنی است و مقصد اصلی  بیشتر خانواده ها درشب یلدا خانه مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها است و ما میخواهیم امسال را در کافه رستوران باران متفاوت برگذار کنید.

h/رستوران با موسیقی زنده شب یلدا

جشن شب یلدا

جشن یلدا مشابه جشن‌های ایرانی، به‌صورت دورهمی و خانوادگی برگزار می‌شود که در این مراسم، سفره‌ای با خوراکی‌های ویژه‌ به چشم می‌خورد. در بیشتر نواحی به این خوراکی‌ها «شب‌چَره» می‌گویند و اغلب از آجیل هفت مغز و هفت نوع میوه تشکیل می‌شود. با این وجود، گاهی اوقات تعداد  خوراکی‌های شب یلدا از هفت نوع بیشتر می شود  و انواع شیرینی سنتی و غیرسنتی را نیز شامل می شود.

چند روز مانده به شب یلدا، شوروشوق زیادی در کوچه و بازار به پا می‌شود و مردمی را می‌بینید که مشغول خرید و تدارک برای این جشن باستانی هستند. دست‌فروش‌های زیادی هم در سطح شهر به فروختن  خوراکی‌های مخصوص این شب می‌پردازند. جشن یلدا اغلب به میزبانی بزرگ‌ترها برپا می‌شود که خیلی خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی می شود . یکی از مهم‌ترین قسمت جشن  شب یلدا را می‌توان دورهمی و شب‌نشینی  نشستن اعضای خانواده دانست که در کنار همدیگر طولانی‌ترین شب سال را به خوشی  و شادمانی و گفت‌وگو سپری می کنند.

حافظ خوانی، دست و پا زدن برای پیدا کردن یک هندوانه شیرین در واپسین لحظه های پاییز، چشیدن طعم انار و گلپر و گوش سپردن به خاطرات قدیمی بزرگ ترهای فامیل در یلدا، همگی برای تحقق هدف «کنار هم بودن اعضای خانواده» رقم می خورد.

و ما مفتخریم جشن شب یلدای امسال را در کافه رستوران باران  که یکی از رستوران خوب در تهران است میزبان شما و خانوده تان باشیم تا شب یلدای امسال را سرشار از شادی و نشاط  همراه با پخش موسیقی زنده  برایتان خاطه ساز کنید.

    برای اطلاع بیشتر از رستوران خوب در میدان هروی  و رستوران با موسیقی زنده در پاسداران و رستوران با موسیقی زنده  بر روی آن کلیک کنید.

 

خوردن میوه‌های شب یلدا

ایرانی‌ها در این شب تنها به آجیل بسنده نمی‌کنند و انواع میوه‌ها در سفره یلدا وجود دارد. یکی از این میوه‌های پر طرفدار هندوانه است که بدون وجود آن انگار شب یلدا کامل نمی‌شود؛ چراکه اعتقاد بر این است با خوردن میوه‌ای که نماد تابستان است، دیگر در طول زمستان، سرما بر آن‌ها اثری نخواهد داشت. انار هم به‌عنوان نماد شادی و زایش، پای ثابت بساط شب یلدا است. این میوه خوشمزه و آب‌دار هم خون‌ساز است و هم به‌دلیل وجود ویتامین C و سایر خواصش، انرژی و شادابی زیادی به انسان می‌دهد. از خرمالو تا ازگیل و سیب و پرتقال نیز در سبد میوه طولانی‌ترین شب سال وجود دارد؛ اما واقعا چرا هندوانه و انار گل سرسبد میوه‌های شب یلدا هستند؟

 

روشن کردن آتش

از نظر گذشتگان آتش نماد روشنی و خورشید بوده است وبعضی جهت  رفع نحسی اهریمن و تاریکی، آتش روشن را می‌کردند.

 

m/رستوران با موسیقی زنده شب یلدا

همه چیز درباره ی شب یلدا

شب یلدا (یا شب چله) یک جشن ایرانی باستانی است، میراث فرهنگی که اکنون در میان اکثر کشورهای آسیای غربی و مرکزی مشترک است، که اساساً آمدن زمستان را جشن می گیرند. طولانی ترین و تاریک ترین شب سال، یا به عبارت علمی تر، لحظه ای که یکی از قطب های زمین حداکثر شیب خود را از خورشید دارد .

این پدیده خاص که دو بار در سال یک بار در هر نیمکره اتفاق می افتد، نشانه پایان تاریکی و تولد دوباره خورشید است. به این ترتیب، شب یلدا به عنوان جشن تجدید حیات شناخته شده است .

یلدا ریشه در سنت زرتشتی دارد و گفته می‌شود این نام از یک اصطلاح سریانی به معنای تولد گرفته  شده است.گفته می شود این رسم برای محافظت از مردم در برابر نیروهای شیطانی در طول طولانی‌ترین شب سال که تصور می‌شد .

 

رنگ قرمز در شب یلدا

اگر بخواهیم برای شب یلدا رنگی قائل شویم، آن رنگ قرمز است. انار قرمز، هندوانه قرمز، سیب قرمز، شیرینی قرمز، شاید حتی قرمز مایل به قهوه ای چای خوب دم شده. انار جزء جدانشدنی این جشن است زیرا میوه خاص فصول سرد سال است و در میان نیاکان ما به عنوان منبع باروری و فراوانی شناخته شده است.

اما یلدا فراتر از این هاست. این جشن باستانی بسیار محبوب است و هر سال توسط همه ی ایرانیان برگزار می‌شود.

 

فال حافظ

«فال حافظ» اساساً یک روش ایرانی برای فال‌گویی و  مشورت با اشعار عرفانی حافظ، شاعر ایرانی قرن ۱۴ و راهنمایی گرفتن از او  است. این مراسم شامل سه مرحله است: 1) به چیزی فکر کنید که برای آن به راهنمایی نیاز دارید (مثلاً آینده شغلی). 2) چشمان خود را ببندید. 3) دیوان حافظ را باز کنید و اولین غزل (قصیده) را در صفحه سمت راست بخوانید. آنجا، شما راهنمایی خود را دارید. اما از آنجایی که تفسیر اشعار و تطبیق آنها با موقعیت شما کاری نیست که هر کسی بتواند انجام دهد، شما به شخصی مناسب برای این کار نیاز دارید تا بیشترین بهره را از این مراسم ببرید. اگر کسی واجد شرایط نیست، پس فقط شعر را با صدای بلند بخوانید و به تنهایی از شعر لذت ببرید. (برخی از کتاب های شعر حافظ با تعابیر ساده ارائه می شوند.

شب یلدا در اصل فرصتی است برای دور هم جمع شدن اعضای یک خانواده، اقوام و دوستان برای خلق لحظاتی خوش. معمولاً مردم در خانه بزرگ‌ترین اقوام جمع می‌شوند، مانند پدربزرگ و مادربزرگ، و هر خانواده ممکن است غذاهایی را ندارک ببینند و با خود به مهمانی بیاورد. تمرکز بر اهمیت خانواده و با هم بودن گاهی تا آنجا پیش می رود که استفاده از هر فناوری (تلویزیون، تلفن های هوشمند و غیره) که می تواند این اتحاد عظیم سنتی را مختل کند، ممنوع است.

ایران جشن شب یلدا را برای ثبت چند ملیتی میراث فرهنگی مشترک به یونسکو ارسال کرده است. این پرونده هنوز در سایت یونسکو است و به گفته مقامات مربوطه، سال آینده تکمیل خواهد شد.

برای تجربه شبی دلنشین در کنار عزیزانتان و استفاده از خدمات و برنامه های رستوران سنتی باران با ما تماس بگیرید .

ایرانیان در سراسر جهان یلدا را که یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است، جشن می‌گیرند. قدمت این جشن به زمانی برمی گردد که پیش از ظهور اسلام اکثریت ایرانیان پیرو آیین زرتشتی بودند. ایرانیان در جشن یلدا فرا رسیدن زمستان، تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی را جشن می گیرند. شب یلدا شبی است که ایرانیان باستان تولد میترا الهه نور را جشن می گرفتند.

 

کلمه یلدا در لغت

یلدا از لحاظ لغوی به معنای تولد است . یلدا کلمه ای سریانی است که وارد زبان فارسی شده است. از آن به عنوان شب چله نیز یاد می شود، جشن انقلاب زمستانی در 30 آذر - آخرین شب پاییز و طولانی ترین شب سال، برگذار می شود .. علاوه بر ایران، کشورهای آسیای میانه مانند افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و برخی از کشورهای قفقاز مانند آذربایجان و ارمنستان در همین سنت مشترک هستند و هر ساله شب یلدا را جشن می گیرند.در این شب، اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند (اغلب در خانه بزرگ‌ترین عضو) و تمام شب را بیدار می‌مانند. آجیل خشک، هندوانه و انار سرو می شود و از خداوند منان برای افزایش نعمت هایش شکرگذاری می کنند و شعرهایی را از اسطوره های قدیمی با صدای بلند خوانده می شود.

 f/رستوران با موسیقی زنده شب یلدا

میوه های شب یلدا

مردم ایران معتقد هستند کسانی که زمستان را با خوردن میوه های تابستانی شروع می کنند در فصل زمستان دچار مریضی و بیماری نمی شوند. از این رو خوردن هندوانه یکی از سنت های مهم در این شب است. انار که بالای سبد میوه قرار می گیرد، یادآور چرخه زندگی، تولد دوباره و احیای نسل هاست. پوشش بیرونی ارغوانی انار نماد تولد یا طلوع است و دانه های قرمز روشن آن درخشش زندگی را نشان می دهد. ایرانیان باستان با افزایش روزها بر این باورند که در پایان اولین شب زمستان که مصادف با 30 آذر سال جاری است، تاریکی مغلوب نور می شود و بنابراین باید تمام شب را جشن بگیرند. سعدی شاعر ایرانی قرن سیزدهم در کتاب بوستان خود می نویسد: «صبح راست نمی آید تا شب یلدا سپری شود».

 یکی از قصه‌های ایرانی یلدا می‌گوید ولادت خورشید و حضرت عیسی (ع) به هم نزدیک هستند. امروز میلاد حضرت مسیح با فاصله کمی از شب یلدا برگزار می‌شود. با این حال، کریسمس و یلدا هر دو به روشی مشابه با بیدار ماندن و جشن گرفتن آن در کنار خانواده و دوستان و خوردن غذاهای خاص برگزار می‌شوند. در بیشتر فرهنگ‌های باستانی از جمله ایران، آغاز سال شمسی با این جشن مشخص شده است. از پیروزی نور بر تاریکی و تجدید خورشید. به عنوان مثال، 4000 سال پیش، مصریان تولد دوباره خورشید را در این زمان از سال جشن می گرفتند. جشنواره آنها 12 روز به طول انجامید تا 12 بخش را در تقویم شمسی خود منعکس کند. جشنواره های روم باستان از بهترین جشن های شناخته شده در جهان غرب هستند.

 

تجربه شبی به یاد ماندنی در رستوران سنتی باران

اگر می‌خواهید شب یلدای ویژه ای را تجربه کنید و واقعاً از همه چیزهایی که ارائه می شود لذت ببرید، می توانید با حضور در رستوران سنتی باران از خدمات ویژه ای که برای شما عزیزان در نظر گرفته ایم، بهره مند شوید . برای رزرو میز و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

 

کافه رستوران و سفره خانه باران واقع در میدان هروی یکی از این رستوران هاست که همراه با موسیقی زنده و انواع برنامه های متنوع یلدایی ، آماده ی پذیرایی از شما عزیزان در این شب به یاد ماندنی و طولانی است یلدای امسال را در رستوران رستوران و سفره خانه سنتی باران شادی کنید.

 

برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151