وبلاگ

یلدا با موزیک زنده|بهترین برنامه برای شب یلدا

یلدا با موزیک زنده؛ شب یلدا: طولانی ترین شب سال را با موزیک در کافه برای شب یلدا جشن بگیرید.

مردم با خرید هندوانه، انار و وسایل تزیینی برای شب آماده می شوند و بازارها برای تامین مایحتاج مردم در روزها و گاه چند هفته قبل از شب یلدا آماده می شوند. اغلب جشن شب یلدا را در کنار بزرگتر ها سپری میکنن ولی امروزه با مدرنیته شدن افراد تمایل پیدا کردن که جشن های طول زندگی خود والبته جشن شب یلدا را در رستوران ها برگذار کنند و ما در کافه رستوران باران با تدارک دیدن برنامه هایی ویژه شب یلدا این شب را برای شما و خانواده تان خاطره انگیز کنیم.

 

f/یلدا با موزیک زنده

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

 

برپایی جشن شب یلدا در ایران

ایرانیان هر سال شب یلدا را در طولانی ترین شب سال دور هم جمع می شوند و برای خوردن تنقلات و آشامیدن و شعر خواندن تا نیمه شب بیدار می ماند و جشن می گیرند.

شب یلدا یا همان شب چله راه ایرانیان جهت مقابله کردن با سردترین فصل سال یعنی زمستان است. این جشن ایرانی که هر ساله در شب اول زمستان برگزار می‌شود، قدمتی بسیار طولانی دارد و از مهم‌ترین جشن‌ها و مراسم ایرانیان است.

تاریخ شب یلدا به سنت زرتشتیان برمی‌گردد که تاریک‌ترین و طولانی‌ترین شب سال را تاریخ نامطلوبی می‌دانستند و از این رو، مردم باید از شر خود محافظت کنند.

برخی قدمت این مراسم را بیش از 7000 سال تخمین می زنند. اما شب یلدا در سال 502 پیش از میلاد توسط داریوش اول به طور رسمی وارد تقویم ایران باستان شد. یلدا از واژه ای در زبان سریانی به معنای تولد گرفته شده است. این نام کاملاً کنایه آمیز برای تاریخی است که تاریکی بیشتر از هر شبی در سال بر شب حاکم است، اما در عین حال پر از امید و معنی است. در واقع مردم دوران باستان از جمله اقوام آریایی از هند و ایران و اروپا متوجه شدند که کوتاه ترین روزها آخرین روزهای پاییز است و بلافاصله بعد از اولین شب زمستان روزها کم کم بلندتر و شب ها نیز کوتاه تر می شوند. شب یلدا را تولد خورشید نامیده اند و آن را شروع سال می دانستند.

شب یلدا جدا از تاریخ طولانی و پیشینه جالبش، مراسم زیبایی است که در شرایط امروزی نیز قابل اجراست. تشریفات و مناسب از ابتدا جزئی از زندگی مردم بوده است، بنابراین حفظ و انجام آنها می تواند نوعی معنا و پیوند با طبیعت و مفاهیم اصلی زندگی را برای ما به ارمغان آورد. اگر علاقه مند به جشن گرفتن طولانی ترین شب سال هستید، اصولی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید تا بتوانید مانند ایرانیان آن را جشن بگیرید.

 

غذای لذیذ، بخش ضروری شب یلدا

اولین اصل این است که تا جایی که می توانید بخورید خوب، ممکن است شبیه یک شوخی به نظر برسد، اما به نوعی درست است. قرار است تا بعد از نیمه شب بیدار بمانید، صحبت کنید، چت کنید و شب را "طولانی" کنید. بنابراین، برای سرگرمی به غذاهای خوشمزه زیادی نیاز دارید در این شب به غیر از شیرینی، میوه و آجیل نیز مصرف می شود.

 

میوه های مخصوص شب یلدا

در میان میوه ها، انار و هندوانه از اهمیت ویژه ای برخوردارند. بدون خوردن این 2 میوه نمی توانید یلدای واقعی را جشن بگیرید. در یک نسخه کاملاً سنتی، همه این وسایل و موارد دیگر را روی یک کورسی (نوعی میز کم ارتفاع موجود در ایران با بخاری زیر آن که افراد دور آن می‌نشینند) قرارمی‌گیرند.در برخی مناطق رسم بر این است که در مراسم شب یلدا چهل نوع خوراکی سرو شود بنابراین، یک شام عالی و خوشمزه ترین چیزها را برای طولانی ترین شب سال آماده کنید.

s/یلدا با موزیک زنده

رنگ قرمز

تا جایی که می توانید از رنگ های قرمز و شمع استفاده کنید. رنگ قرمز (که در هندوانه و انار نیز وجود دارد) نماد رنگ‌های زرشکی سپیده‌ دم و درخشش زندگی است. گرمای درون این رنگ شور و زندگی را به این شب سرد و طولانی ما به ارمغان می آورد. بنابراین، طراحی میز خود با استفاده از این رنگ زنده حیاتی است. شمع ها نیز مهم هستند، زیرا آنها نور را به شب طولانی ما می آورند.

 

دیوان حافظ

کتاب حافظ را تهیه کنید که یکی از مهم ترین بخش های یلدای واقعی ایران است. تقریباً هر خانواده ای در ایران حداقل یک «دیوان حافظ» دارد. کاری که باید انجام دهید این است که در دل خود آرزویی یا سوالی در مورد وضعیت زندگی/عشق فعلی خود بپرسید و از حافظ کمک و مشورت بخواهید. وقتی دیوان حافظ را به صورت تصادفی باز می کنید، شعری که ظاهر می شود پاسخ او به سؤال شما خواهد بود.

 

گذراندن شب یلدا در رستوران با موسیقی زنده

گوش دادن به موسیقی در حین لذت بردن از غذا در شب ویژه یلدا آیا چیزی بهتر از این وجود دارد؟ ترکیب دو لذت برای مشتریان ما لذت بخش خواهد بود، بنابراین توصیه می کنیم یک منوی ویژه برای شب یلدا با پخش موسیقی زنده  در کافه رستوران بارن را تجربه کنید.

 

به مناسبت شب یلدا

جشن هایی در هر ملت و کشوری ممکن است برای خانواده ها برگزار شود تا دور هم جمع شوند، جوانان در کنار بزرگترها بنشینند و لحظات و خاطرات خوشی را تجربه کنند. این چیزها به ما یادآوری می کند که طبیعت چقدر با عظمت است و خداوند چقدر نسبت به ما مهربان بوده است.

شب یلدا یک مراسم باستانی ایرانی است که به عنوان آخرین شب پاییز و اولین شب زمستان به شمار می رود. این شب برای کسانی که در قسمت شمالی زمین زندگی می کنند برابر است با اولین شب زمستان. از این شب طول روزها بیشتر می شود و شب ها از شب های قبل در پاییز کوتاه تر می شود. ایرانیان باستان این شب را جشن می‌گرفتند، زیرا معتقد بودند که از آن شب، نور پروردگار بیش از پیش بر روی زمین پخش شد. این نوع جشن شکرگزاری در بین ایرانیان تا دوران معاصر باقی مانده است.

خانواده ها در شب یلدا دور هم جمع می شدند تا از طولانی ترین شب به روشنایی روز بعد بروند. آنها می خواستند شادی خود را با یکدیگر تقسیم کنند. یلدا حاوی چندین سنت زیباست که هر کدام به دلایلی طراحی شده اند. اگر هر شخصی به بهترین نحو از این سنت ها پیروی کند بسیار عالی خواهد بود. امروزه مردم سفره‌ای زیبا پر از غذاها و میوه‌ها و آجیل‌های لذیذ می‌چینند، در حالی که در گذشته شب‌های یلدا دور کورسی می‌نشستند.

کورسی: کورسی وسیله‌ای است که حس نوستالژی را به مردم ایران القا می‌کند. کورسی از یک میز مرتب سازی شده تشکیل شده است که زیر آن یک ظرف پر از زغال سنگ داغ قرار دارد. مردم روی میز لحافی پهن می کردند تا گرما زیر آن بماند. خانواده های ایرانی شب های زمستان خود را در کنار کورسی می گذرانند.

مردم برای شب یلدا غذاهای بسیار متنوعی تهیه می کنند. هر استانی در ایران ممکن است غذاهای خاص خود را داشته باشد، اما چیزی که در بین همه ایرانی ها رایج است هندوانه، انار، آجیل مخصوص مانند خشکبار است که مردم آن را درست می کردند اما امروزه می توانید آن را از فروشگاه های مختلف خریداری کنید. این میوه های خشک و آجیل عبارتند از انجیر، کشمش، گردو، بادام، پسته، فندق، زردآلو و غیره. خوردن هر یک از این آجیل ها معنای خاصی دارد. به عنوان مثال دانه ها نماد کسب درآمد هستند. مردم بر این باورند که اگر در این شب هندوانه بخورید، هرگز در فصول سرد سال سرما نخواهید خورد.

از جمله روایات برجسته دیگر، بزرگانی که برای خردسالان خانواده قصه می گویند، شعر حافظ می خوانند و فال شما را می بینند. حافظ شاعر معروف فارسی زبان است. ما معتقدیم اگر اول دعا بخوانند و بعد دیوان حافظ را باز کنند، از آینده و آنچه در ذهن داری برایت روایت می کند.

    برای اطلاع بیشتر از رستوران شب یلدا تهران 1402  و رستوران شب چله و  رستوران با موزیک زنده برای شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

آداب و رسوم شب یلدا
شب یلدا نیز مانند بسیاری از جشن‌های ایرانی آداب و رسوم منحصر به فردی دارد. اگر نگاه عمیق تری به هر یک از آنها بیندازیم، تاریخ و منطق عمیقی برای هر یک از آنها پیدا می کنیم.

f/یلدا با موزیک زنده

جشن شب یلدا
جمع شدن خانواده ایرانی در اطراف کورسی برای جشن گرفتن شب یلدا
گردهمایی با خانواده و دوستان
در گذشته، مردم معمولاً با خانواده در خانه پدربزرگ و مادربزرگ خود جمع می شدند. آنها معمولاً دور یک کورسی بزرگ (یک میز کوتاه سنتی که برای گرم کردن اتاق و افراد طراحی شده است) می نشستند. امروزه مردم در این شب جمع می شوند، اما در اکثر جاها کورسی برای این جشن وجود ندارد.

شب چله
خواندن اشعار حافظ در شب یلدا

اشعار حافظ، شاعر بزرگ پارسی زبان، از دیگر بخش‌های اصلی شب یلدا است. فال استفاده از اشعار حافظ در ایران سابقه طولانی دارد. بنابراین بسیاری از پدربزرگ ها و مادربزرگ های ایرانی از شعر خواندن برای سرگرمی فرزندان و نوه های خود در این جشن استفاده می کردند. امروزه در جشن های این شب شعر خوانی و فال گیری همچنان رواج دارد.

    برای اطلاع بیشتر از کافه برای شب یلدا  و کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا  و رستوران با موسیقی زنده شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

خوردن تنقلات خاص
مانند سایر جشن های ایرانی، یلدا نیز تنقلات بی نظیری دارد. ایرانی ها در طولانی ترین شب سال تنقلات مختلفی سرو می کنند. میان وعده ها شامل میوه، آجیل، شیرینی و مقداری شیرینی است.


چه چیزی بهتر از یک ظرف شیرینی ایرانی برای جشن پیروزی خورشید بر تاریکی؟
باسلغ، شیرینی سنتی ایرانی یزد، همان شیرینی ایرانی باستانی بود که در تاریک ترین شب آن را سرو می کردند. امروزه در مناطق مختلف ایران انواع شیرینی و شیرینی های دیگری سرو می شود. از شیرینی های سنتی مانند «نخودچی»، «گز» و «قرابیه» گرفته تا کیک های بزرگ مدرن با تم یلدا، همه و همه سفره های یلدای ایرانی تزیین شده است.

 

سفره شب یلدا

مهم ترین خصوصیت شب چله سفره و غذای آن است. سفره شب یلدا شامل غذای اصلی، میوه های تازه و خشک مخصوص، آجیل و سایر تنقلات می باشد.

 

آجیل شب یلدا

مغزها مانند پسته، گردو، نخود خشک، بادام و فندق از اجزای اصلی آجیل شب یلدا هستند. در گذشته نگهداری کردن میوه ها برای مدت زمان طولانی به راحتی امروزه نبوده است. بسیاری از میوه ها را برای نگهداری و مصرف در فصول دیگر خشک می کردند. بنابراین در سفره یلدا به طور سنتی انواع مختلف میوه های خشک مانند کشمش، انجیر و توت خشک وجود دارد. جدا از این ها گندم برشته، تخمه هندوانه، تخمه کدو و شیرینی های ایرانی مانند باسلق و پشمک در سفره یلدا هستند.

 

میوه های شب یلدا

در سفره یلدا همه نوع میوه است اما میوه های قرمز حرف اول را می زند. یکی از این میوه‌ ها هندوانه است زیرا ایرانی ‌ها معتقدند با خوردن هندوانه، میوه ‌ای تابستانی، سرما در زمستان تاثیری بر آن ‌ها نخواهد داشت. هم چنین انار به عنوان نماد شادی و باروری، میوه مورد علاقه شب یلدا است. به همین ترتیب، خرمالو، سنبل، سیب و پرتقال در سبد میوه برای طولانی ترین شب سال قرار دارند.

 

تهیه شام یلدا

از آنجایی که آیین شب یلدا فرصتی ایده آل برای دیدار با اقوام است، همه تلاش خود را می کنند تا یک شام خوشمزه را تهیه کنند. غذای شب یلدا می تواند شامل غذاهای محلی ایرانی مانند برنج با ماهی (سبزی پلو با ماهی)، زرشک پلو، انار پلو، کلم پلو شیرازی باشد.\

 

چند دلیل برای داشتن موسیقی زنده در رستوران

به عنوان یک رستوران‌دار، یکی از اهداف اصلی ما در رستوران برای شب یلدا در باران این است که مطمئن شویم غذاهایی که برای مشتریان عزیزمان آماده می‌ کنیم ، خوشمزه هستند. اما مطمئناً شما نیز به خوبی آگاه هستید که فضای رستوران باید گرم و دلپذیر باشد.مردم فقط برای صرف غذا بیرون نمی روند. آنها می خواهند از تجربیات خوشایند لذت ببرند. این همان چیزی است که داشتن موسیقی زنده در رستوران مار را به یک ایده عالی برای گذراندن شب یلدا در آن تبدیل می کند.

 

   برای اطلاع بیشتر از رستوران با غذای فرنگی  و رستوران اصیل ایرانی هروی و رستوران شیک در تهران بر روی آن کلیک کنید.

در اینجا دو دلیل برای داشتن موسیقی زنده در رستوران شما وجود دارد:

1. مشتریان را تشویق می کند که برای خرید بیشتر غذا و نوشیدنی بیشتر بمانند

موسیقی زنده به مشتریان شما دلیل خوبی برای ماندگاری می دهد. مردم به‌جای جمع‌آوری وسایل بعد از صرف غذا، برای شرکت در نمایش زنده‌ای که رستوران شما ارائه می‌دهد، دور هم جمع می‌شوند. این منجر به افزایش فروش می شود زیرا مخاطبان اغلب غذا و نوشیدنی بیشتری می خرند.

2. می تواند مشتریان را از موسسات دیگر دور کند.

هر رستورانی به مشتریان خود تجربه موسیقی زنده را ارائه نمی دهد. در نتیجه، افزودن این عنصر به تفریحی که می‌توانید در غذاخوری خود داشته باشید، مردم را تشویق می‌کند تا آن را نسبت به دیگران انتخاب کنند. این امر به ویژه زمانی صادق است که در شب های خاصی از هفته موسیقی زنده ارائه می دهید. مردم اغلب در شب های ویژه سال بخصوص شب یلدا به دنبال موسیقی زنده برای گذراندن لحظاتی شاد هستند.

کافه رستوران و سفره خانه باران واقع در میدان هروی یکی از این رستوران هاست که همراه با موسیقی زنده و انواع برنامه های متنوع یلدایی ، آماده ی پذیرایی از شما عزیزان در این شب به یاد ماندنی و طولانی است.

 

 برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151