وبلاگ

کافه شب یلدا|رستوران برای شب یلدا|ويژه برنامه يلدا

کافه شب یلدا، یلدای امسال را با عزیزانتان در بهترین کافه رستوران برای شب یلدا تهران یعنی کافه رستوران باران واقع در میدان هروی تهران سپری کنید و بهترین لحظات را در این شب تجربه کنید. ما در کافه رستوران باران ویژه برنامه و بهترین برنامه ها را برای شادی و جشن وشب نشینی شب یلدای امسال  تدارک دیده ایم تا این شب بلند برایتان خاطره ساز و یاداور بهترین لحظات شود.

k/کافه شب یلدا

برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

رستوران باران واقع در میدان هروی و با مدیریت آقای اسماعیلی و کسب رضایت 5 ساله از مشتریان در شب چله همراه با ویژه برنامه ی هیجان انگیز و خاص یلدایی ، اجرای موسیقی زنده و سرو غذا ها و خوراکی های خوشمزه ی شب یلدا و ..  ، آماده ی استقبال و پذیرایی از حضور گرم و صمیمی شما می باشد.

 

جشن ایرانیان در بلندترین شب سال

 انواع مختلفی از میوه ها، شیرینی ها و آجیل ها وجود دارد. همه هفته ها قبل از این شب صحبت می کنند و تصمیم می گیرند کجا جمع شوند و چه بپزند. انار و هندوانه از میوه های مخصوص این زمان هستند. اگرچه هندوانه ها به دلیل فصل، بیشتر اوقات سفید هستند. معمولاً والدین در این شب به تازه ازدواج کرده ها هدیه می دهند. بچه ها خوشحال هستند که می توانند تا پاسی از شب بیدار بمانند و از اوقات خود در کنار خانواده و شیرینی لذت ببرند.

 

داستان شب یلدا

شب یلدا یا شب چله یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که هر ساله در 21 دسامبر توسط ایرانیان سراسر جهان جشن گرفته می شود. یلدا جشن انقلاب زمستانی است.از آنجایی که در زمستان روزها بلندتر و شب ها کوتاه تر می شوند، ایرانیان آخرین شب پاییز را به عنوان تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می گیرند. مردم در شب یلدا به صورت دسته جمعی از دوستان یا خانواده ها معمولاً در خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها یا سالمندان دور هم جمع می شوند تا طولانی ترین شب سال را با خوردن آجیل و میوه، خواندن اشعار حافظ، آرزوهای خوب، گفت و گو با شادی سپری کنند.

 شب یلدا را اولین بار بابلی ها در نزدیکی ایران جشن گرفتند. در حقیقت جشن شب یلدا یکی ازقدیمی ترین جشن های ایرانی می باشد. ایرانیان فرا رسیدن زمستان، پیروزی نور بر تاریکی و نو شدن خورشید را جشن می گیرند. درحقیقت شب یلدا طولانی ترین شب در سال می باشد. مسیحیان اولیه پس از مهاجرت از روم به ایران جشن شب یلدا را به ایران آورده بودند، اما هنوز مشخص نیست که یلدا چگونه و از چه زمانی وارد زبان فارسی شده است. گذشته شب یلدا به دوران باستان بر می گردد. به سفال های آن زمان اشاره می کنند. این گلدان ها دارای طرح های حیوانی ماه های تقویم ایرانی مانند عقرب هستند. به همین دلیل است که تاریخ‌نگاران و باستان‌شناسان، با وجود کمیاب بودن شب یلدا، قدمت هفت هزار ساله شب یلدا را دنبال کرده‌اند.

 

منظور از یلدا چیست؟

ایرانیان باستان بر این باور بودند که این شب مصادف با تولد میترا یا مهر، ایزدبانوی اساطیری نور در ایران باستان است. یلدا یا چله در سال 2022 در فهرست نمایندگی میراث فرهنگی ناملموس بشریت به ثبت رسید.

یلدا طولانی ترین شب سال است. یلدا هم اسم دخترانه ای است (شاید با موهای پرپشت و بلند مشکی)

خانواده دور هم جمع می شوند، بیشتر در محل پدربزرگ و مادربزرگ، بنابراین با هم به شادی می پردازند و از "تاریکی" جان سالم به در می برند. سالمندان با قصه‌گویی سرگرم می‌شوند (همه را مشغول کنید تا حضور تاریکی را فراموش کنند) و با میوه‌های تابستانی (که ماه‌ها در یک مکان خنک ذخیره می‌شوند) در کنار خانواده خود میل می کنند.

ما ایرانی ها با استفاده مداوم از نمادهای عمیق زندگی و آفرینش جشن می گیریم..

کافه شب یلدا

جشن شب یلدا در ایران چطور برگزار می شود؟

غذا خوردن یک قسمت خوشمزه شب یلدا است. ایرانی ها در این شب خاص آجیل، هندوانه و انار می خورند و آخرین میوه های باقی مانده از تابستان را با هم تقسیم می کنند. میوه های شب یلدا اهمیت نمادین هم دارند . بعضی ها به این باور دارند که هندوانه با شکل کروی که دارند نمایان گر خورشید است، در حالی که بعضی افراد دیگر به این معتقدند هستند که هندوانه خوردن به دچار شدن به بیماری ها در زمستان از ما محافظت می کند.

 انار هم نمایانگر تولد است و دانه های قرمز و روشن آن نشان درخشش در زندگی می باشد. ایرانیان قرن هاست که شب یلدا را در ایران جشن می گیرند. این شب با خوردن غذاهای بسیار خوشمزه و متنوع مرتبط می  باشد. این رسم است که با خانواده و دوستان دورهم جمع می‌شوند و در کنار خواندن اشعار حافظ و نوشیدن چای ایرانی، میوه‌ها و شیرینی‌های جشن را میل می‌کنند همینطور بعضی خانواده ها در این شب آداب و رسوم ویژه خود را برای پختن و خوردن انواع زیادی از غذاهای محلی دارند.

شب يلدا

شب یلدا یک جشن ایرانی باستانی است که هر ساله توسط ایرانیان جشن گرفته می شود.

خواندن شعر هایی از دیوان حافظ  از رسم های سرگرم کننده و ویژه در شب یلدا است. هر یک از اعضای خانواده یا گروهی از دوستان آرزویی می کنند - در حالی که آن را مخفی نگه می دارند - و به طور تصادفی کتاب را باز می کنند. و بعد ، بزرگ‌ترین عضو حضور در جمع خانواده و یا دوستان، شعری که به‌ شکل تصادفی انتخاب شده را با صدای بلند برای همه جمع می‌خواند. از آنجایی که اعتقاد بر این است که شعر تفسیر آرزو و روش تحقق آن است، تفسیر شعر و حدس زدن آرزوهایی که دیگران می کنند سرگرم کننده است. به این روال آخرین و طولانی ترین شب سال در فصل پاییز را به خوشی به پایان می رسانند و اولین روز بزرگ زمستان را به خوشی آغاز می کنند.

شب یلدا و سنت های آن به قدری سرگرم کننده و جالب است که در سال 2008 رسماً به فهرست گنجینه های ملی ایران اضافه شد. شب یلدا در کشورهایی مانند افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز جشن گرفته می شود.

    برای اطلاع بیشتر از رستوران با غذای فرنگی  و رستوران اصیل ایرانی هروی و رستوران شیک در تهران بر روی آن کلیک کنید.

چه کشورهایی شب یلدا را جشن می گیرند؟

به جز ایران، شب یلدا یا انقلاب زمستانی در کشورهای دیگر از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، آسیای شرقی، اسکاتلند، آفریقا، بولیوی، پرو، اکوادور و روسیه با آیین‌ها، غذاها و سنت‌های متفاوت برگزار می‌شود.

 s/کافه شب یلدا

آیا می خواهید یلدا را با ما جشن بگیرید؟

امسال کافه رستوران باران به عنوان برگزارکننده رویدادهای گردشگری از همشهریان عزیز دعوت می کند تا شب یلدا را در کنار هم جشن بگیرند. این مراسم با یکی از خلاق ترین تیم ها و غذاها و نوشیدنی ها در کافه رستوران بارن برگزار می شود. یلدا را در کافه رستوران باران ، شعر، موسیقی زنده سنتی ایرانی، تنقلات یلدا، و ... جشن می گیریم.

 

شب یلدا

جشنی که عمیقاً در فرهنگ ایرانی ریشه دارد، طولانی ترین شب سال را نشان می دهد. این سنت باستانی که در آستانه انقلاب زمستانی جشن گرفته می شود، نماد پیروزی نور بر تاریکی است، مفهومی که در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان مورد احترام است. این جشن ها ملیله ای پر جنب و جوش از رنگ، طعم و روحیه اجتماعی است که نشان دهنده میراث غنی فرهنگی ایران است.

امروز می خواهیم در قسمت فرهنگ غنی و اصیل و هنر ایرانی هر آنچه که مربوط به این شب عزیز و خاص است را برای شما کاربران عزیز بیان کنیم.

شب یلدا طولانی ترین شب سال است که مربوط به زمان بین غروب خورشید از 30 آذر، آخرین روز پاییز تا طلوع خورشید در اول ژانویه، اولین روز زمستان است که مقارن با انقلاب زمستانی در قسمت نیمکره شمالی زمین است. شب کوتاه تر و روز طولانی تر می شود.

 

جشن یلدا

تلفیقی از آیین های باستانی و شادی مدرن

جشن یلدا تلفیقی از آیین‌های باستانی و آیین‌های مدرن است. خانواده ها و دوستان دور هم جمع می شوند تا شب را با هم بگذرانند و داستان ها، شعرها و موسیقی سنتی را به اشتراک بگذارند. شب با خنده، گفتگو و حس با هم بودن زنده است، زیرا مردم با هم متحد می شوند تا گذر طولانی ترین شب را رقم بزنند.

 

فرهنگ جشن یلدا

یلدا طولانی ترین شب سال، آخرین روز پاییز به نام انقلاب زمستانی است. پس از این شب، شب ها کوتاه تر و کوتاه تر می شود. پس ایرانیان باستان این شب را پیروزی خورشید بر تاریکی می دانند. شب یلدا نماد برکت، سلامتی، فراوانی و شادی است. آداب و رسوم در گذشته و سالها تغییر نکرده است. ایرانی‌ها از میوه‌ها و تنقلات دیگر لذت می‌برند، تا طلوع آفتاب خود را گرم می‌کنند و برای تماشای پایان تاریکی منتظر طلوع می‌مانند.

در این شب اقوام اغلب به خانه پدربزرگ و مادربزرگ خود می روند و هندوانه یا انار می آورند که از درخت چیده یا زیر زمین پنهان می کنند. در روستاها پدربزرگ ها و مادربزرگ ها زیر دست کورسی که نوعی بخاری مخصوص بود که با پتوی بزرگی در خانه های ایران باستان پوشانده شده بود قصه می گفتند و حافظ می خواندند. اعضای خانواده آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های مختلف را با هم می خورند. میوه اصلی شب یلدا انار است زیرا بزرگترها آن را برکت می دانند و همچنین رنگ قرمز آن را نماد شادی می دانند. انار در میان ادیان بزرگ جهان جایگاه ویژه ای دارد. همچنین در نزد زرتشتیان آن را مقدس می دانند. هندوانه نیز مانند انار یکی از خاص ترین میوه های شب یلدا است. باید بدانید که هندوانه یک میوه تابستانی است. بنابراین علاوه بر رنگ قرمز، یادآور گرمای تابستان و خورشید است. میوه های دیگری مانند پرتقال، سیب، خرمالو، گلابی یا حتی کدو تنبل نیز مصرف می شود. همچنین آجیل و تنقلات خاص مانند پسته، بادام، گردو، فندق و توت خشک و انجیر از گزینه های مهم شب یلدا هستند.

 

تاریخچه یلدا

تاریخچه شب یلدا به دوران باستان بازمی گردد که عمیقاً با سنت های زرتشتی در هم آمیخته است. این جشن تاریخی طی قرن‌ها تکامل یافته و با زمان‌های در حال تغییر سازگار شده و جوهر اصلی خود را حفظ کرده است. شناخت تاریخ یلدا دریچه ای به هویت فرهنگی و معنوی ایران و مردم آن می گشاید.

 

مروری بر تاریخ یلدا

همان گونه که اطلاع دارید تاریخ و پیشینه یلدا به دوران باستان باز می گردد، اما تاریخ دقیق آن به طور کامل مشخص نیست. اکثر از باستان شناسان شب یلدا را به قدمت هفت هزار سال پیش مطرح نموده اند.

با تمام این تفاسیر آنچه به شب یلدا معروف است به 500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و تاریخ ورود آن به تقویم رسمی ایرانیان باستان به زمان داریوش اول برمی گردد.

 

آداب و رسوم ایرانیان در شب یلدا

طبق روایات کهن در آیین باستانی، در روز اول دی ماه، پادشاهان ایرانی تخت سلطنتی را زمین گذاشتند و با لباس سفید به صحرا رفتند و بر فرش سفید ایرانی نشستند. نگهبانان و دروازه بانان کاخ سلطنتی و همه خادمان و بردگان شهر آزاد شدند و مانند دیگران زندگی می کردند و همه در یک مکان بودند، چه رئیس و چه شاه و چه مردم عادی. البته صحت این گفته ثابت نشده است که شاید افسانه ای بیشتر نباشد.

جشن یلدا را ایرانیان امروز با حضور اقوام و خانواده‌ها در کنار هم جشن می‌گیرند تا اعضای خانواده در این شب مهم گرد هم آیند و سالمندان خانواده شروع به نقل داستان‌های باستانی از خوردن هندوانه، آجیل، انار ایرانی و شیرینی کنند. و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب عزیز هستند.

 کافه شب یلدا

مراسم

از اهمیت یلدا در طول قرن ها کاسته شده است. امروز شب چله یا شب یلدا صرفاً یک مناسبت اجتماعی است که خانواده و دوستان برای تفریح و شادی دور هم جمع می شوند، غذا می خورند، چای می نوشند و شعر می خوانند. میوه های خشک، آجیل، دانه ها و میوه های تازه زمستانی سرو می شود. وجود میوه های خشک و تازه در اواسط زمستان یادآور دغدغه های کشاورزی باستانی در مورد محصولات فصول مختلف است. انار و هندوانه اهمیت ویژه ای دارند.

در این شب بزرگ‌ترین عضو خانواده دعا می‌کند و خدا را به خاطر نعمت‌های سال قبل شکر می‌کند و برای سال آینده دعا می‌کند. سپس هندوانه را می برند و به همه سهم می دهند.

جشن یلدا تا نیمه های شب ادامه دارد. مجموعه حافظ شاعر پارسی‌گو در این شب جایگاه ویژه‌ای دارد که شادی‌های عشق را شایسته چنین مناسبتی می‌داند.

قبل از اینکه تاسیسات گرمایشی مدرن به وجود بیاید، خانواده و دوستان در یک شب زنده داری در اطراف «کورسی»، میزی کم ارتفاع با منقلی از ذغال داغ در زیر آن جمع شدند.

در زمانی که فقط میوه ها و سبزیجات فصلی در دسترس بود، میزبان که معمولاً بزرگتر ها بوند، انگور، خربزه عسلک، هندوانه، گلابی، پرتقال، نارنگی و سیب را با دقت خشک و نگهداری می کرد. سپس همه افرادی که در اطراف کورسی یا یک شومینه جمع شده بودند از اینها لذت می بردند.

     برای اطلاع بیشتر از  رستوران شب یلدا تهران 1402 ورستوران شب یلدا و یلدا با موزیک زنده و رستوران برای شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

اهمیت رنگ قرمز در جشن یلدا

یکی از بارزترین جنبه های شب یلدا، برجستگی رنگ قرمز است. این رنگ که نماد زندگی و سرزندگی است، موضوع اصلی تزئینات و لباس های جشن است. استفاده از رنگ قرمز در یلدا نه تنها به شکوه بصری می‌افزاید، بلکه معنای نمادین عمیقی را نیز در بر می‌گیرد که نمایانگر طلوع یک روز جدید و گرمای زندگی است.

شب یلدا فقط یک جشن نیست؛ این گواهی بر روح ماندگار و فرهنگ غنی ایران است. این جشنواره، با سنت های ریشه دار و آداب و رسوم پر جنب و جوش، همچنان دل ها را تسخیر می کند و حس اتحاد و شادی را در بین کسانی که آن را جشن می گیرند، پرورش می دهد. آداب و رسوم شب یلدا، از تزئینات رنگارنگ گرفته تا ضیافت های لذیذ، همگی به برگزاری جشنی کمک می کنند که هم معنادار و هم شادی بخش است و نشان دهنده ملیله های غنی فرهنگ و میراث ایرانی است.

کافه رستوران و سفره خانه باران واقع در میدان هروی یکی از این رستوران هاست که همراه با موسیقی زنده و انواع برنامه های متنوع یلدایی ، آماده ی پذیرایی از شما عزیزان و خانواده تان در شب به یاد ماندنی و بلند یلدا است.

 

 برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151