وبلاگ

کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا|کافه برای شب یلدا

کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا؛ سال های سال است که همه ما ایرانی ها برای جشن در شب یلدا از مدت‌ها قبل از آن برنامه‌ریزی و طراحی می‌کنیم اما آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که چرا شب یلدا این همه در میان ما دوست داشتنی است؟ آیا این همه جشن و شادمانی و سروصدا فقط و فقط به خاطر یک دقیقه بلندتر بودن در شب یلدا است؟ بیایید با روراست باشیم؛ بدون هیچ شک  و تردیدی سفره‌های بسیار رنگین و خوراکی‌های بسیار خوشمزه و متنوع شب یلدا، اولین چیزی است که با فکر کردن به شب یلدا در ذهنمان مرور می‌کنیم. به نظرمی رسد که این غذاها و آداب و رسوم جذاب و خوردن این همه خوراکی ها  هست که یلدا را برای ما خاص و ویژه  کرده است.

h/کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا

 برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه ارائه خدمات با ما در تماس باشید.

برنامه ریزی برای شب یلدا

اگرچه با مشغله‌های زیاد زندگی امروزی برنامه‌ریزی کردن  برای جشن یلدا کمی برایتان دشوار شده است هیچ نگران نباشید دریکی از بهترین رستوران تهران برای  برپایی شب یلدا می‌توانید سفره‌ای رنگارنگ و جشنی شاد از یلدا را برای خود و خانواده تان تجربه کنید. میل کردن هندوانه‌های شیرین و آب‌دار، انارهای دانه سرخ و شیرین،انواع آجیل شب یلدا، شیرینی‌های خوشمزه و متنوع، شام ویژه در کافه رستوران باران در تهران برای شب یلدا، همه و همه  این ها دست‌به‌دست همدیگر داده‌اند تا 60 ثانیه بلندتر بودن شب یلدا را با طعم و مزه‌ای متفاوت تجربه کنیم و از بودن کنار همدیگر نهایت لذت را ببریم.

 

تجربه شب یلدا در کافه

اگر تا کنون شب یلدا را در رستوران و سفره خانه سنتی باران تجربه نکرده‌اید به شما پیشنهاد ویژه می‌کنیم تا امسال جشن شب یلدا را در رستوران باران همراه با موسیقی زنده میزبان شما باشیم ، تا یلدایی متفاوت را تجربه کنید.

وجود کافه سنتی در رستوران باران یک امتیاز محسوب می‌شود و این امکان را به شما می‌دهد تا علاوه بر شام و در هنگام برنامه‌ های شب یلدا، نوشیدنی و یا قلیان عربی  که  مورد پسندتان هست را سفارش دهید

تنوع منوی غذایی و خوشمزه بودن غذاهای کافه رستوران باران

برخورد خوب و منظم پرسنل کافه  رستوران باران

و بالا بودن سطح کیفیت غذا ها حتی در شلوغ ترین شب ها  و در ایام خاص

از مواردی هست که سبب میشود جهت انتخاب کافه رستوران باران به عنوان یکی از رستوران خوب در تهران برای برپایی جشن شب یلدا ، ذره ای دچار تردید نشوید.

 

جشنی شاد در یکی از بهترین رستوران تهران ویژه شب یلدا

با آمدن فصل زمستان رفته‌رفته روزها بلندتر می شوند و شب‌ها نیز کوتاه‌تر می‌شود؛ ایرانیان قدیم این اتفاق را به تولد میترا الهه نور نسبت داده‌اند.

هرچند امروزه روشن کردن آتش در این جشن شب یلدا به فراموش شده است اما ایرانیان هرساله در آخرین روز پاییز دورهم جمع می شوند. خیلی از افراد سفره های رنگین شب یلدا را در خانه بزرگترها پهن می‌کنند و به مثل ها و افسانه‌های قدیمی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها گوش می دهند و عده‌ای هم در شب بلند یلدا دل به روشنایی شهر زده  و در برترین کافه رستوران برای شب یلدا برای برپایی جشن شب یلدا لحظاتی خاص و شبی بی مانند را برای خود و خانواده خود رقم می‌زنند. ما نیز در کافه رستوران بارن پذیرای شما عزیزان هستیم.

شب یلدا در رستوران باران با موسیقی زنده بسیار دلنشین‌تر خواهد بود. هنگامی که نوازنده آغازبه نواختن موسیقی می‌کند با هر نت زیر و بمی که می نوازد آرامش وجودمان را فرامی‌گیرد.

موسیقی زنده در کافه ستوران باران در تهران جهت برگزاری جشن شب یلدا با آهنگ‌های ماندگار از خوانندگان و نوازندگان مطرح کشور اجرامی شود. مطالعات نشان داده است که نواخته شدن موسیقی زنده در هنگام میل کردن غذا، در لذت بردن از غذا موثر بوده و در بهبود عملکرد گوارش نیز بسیار تأثیرگذار است. شاهنامه‌ خواندن و حافظ خواندن  یکی دیگر از رسم های شب یلدا است که در کافه برای شب یلدا برای برگزاری جشن شب یلدا مورد استقبال شما عزیزان واقع شده است.

کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا

تاریخچه‌ی شب یلدا

تاریخچه‌ی شب یلدا به گذشته‌های بسیار دور بر‌می‌گردد. اما قدمت دقیقش مشخص نیست. برخی باستان‌شناسان، تاریخ شب یلدا را هفت هزار ساله می‌دانند

دلایل برپایی جشن شب یلدا

داستان اول؛ پیروز شدن روشنایی و نور بر ظلمت

در روزگاران گذشته ، اساس زندگی‌ مردم بر کشاورزی و دامپروری بوده است و اثرات  آب و هوا برایشان بسیار مهم بوده است. مردم با کسب تجربه، تغییرات مداوم شب ها و روز ها و فصل‌ها را درک می کردند. بشرِ همیشه کنجکاو هم پس از کشف چگونگیِ وقوع یک رویداد، به دنبال فلسفه و چرایی آن‌ها می‌گردد.

آن‌ها از این مشاهد ها و تجربه ها ، به این رسیده بودند که شب و روز، و روشنایی و تاریکی، در یک جدال مداوم با همدیگر به سر می‌برند. روز‌های بلندتر، نشانه پیروزی روشنایی، و روز‌های کوتاه‌تر نشانه‌ غلبه تاریکی بود.

به این ترتیب آن‌ها آخرین روز پاییز که بلندترین شب سال است، جشن می‌گرفتند. زیرا از فردای آن، روز‌ها  طولانی‌تر شده و آفریدگار بر اهریمن نور بر تاریکی پیروز می‌شنود.

روایت دوم: شب تولد مهر و میترا (خورشید) و آغاز خلقت

   برای اطلاع بیشتر از رستوران با غذای فرنگی  و رستوران اصیل ایرانی هروی و رستوران شیک در تهران بر روی آن کلیک کنید.

آیین مهر در کشور ما قبل از دین زرتشتی رواج داشته است. این آیین براساس  پرستش میترا (مهر) قرار گرفته بود. او از طرفی  نماینده عشق و محبت است و از طرفی  دیگر واسطه‌ی بستن پیمان‌ها است. او نماینده عهد نگهداشتن و راستگویی است. مهر داورِ بین جنگاوران بوده است  و دروغگویان و عهد‌شکنان را مجازات می‌کند. نمادش ایزد حلقه‌ است. بعضی ها ادعا می‌کنند، گذشته حلقه ازدواج به همین اسطوره می‌رسد. خورشید نیز نماد ظاهری میترا می باشد.

 

به مناسبت شب یلدا

جشن هایی در هر ملت و کشوری ممکن است برای خانواده ها برگزار شود تا دور هم جمع شوند، جوانان در کنار بزرگترها بنشینند و لحظات و خاطرات خوشی را تجربه کنند. این چیزها به ما یادآوری می کند که طبیعت چقدر با عظمت است و خداوند چقدر نسبت به ما مهربان بوده است.

شب یلدا یک مراسم باستانی ایرانی است که به عنوان آخرین شب پاییز و اولین شب زمستان به شمار می رود. این شب برای کسانی که در قسمت شمالی زمین زندگی می کنند برابر است با اولین شب زمستان. از این شب طول روزها بیشتر می شود و شب ها از شب های قبل در پاییز کوتاه تر می شود. ایرانیان باستان این شب را جشن می‌گرفتند، زیرا معتقد بودند که از آن شب، نور پروردگار بیش از پیش بر روی زمین پخش شد. این نوع جشن شکرگزاری در بین ایرانیان تا دوران معاصر باقی مانده است.

خانواده ها در شب یلدا دور هم جمع می شدند تا از طولانی ترین شب به روشنایی روز بعد بروند. آنها می خواستند شادی خود را با یکدیگر تقسیم کنند. یلدا حاوی چندین سنت زیباست که هر کدام به دلایلی طراحی شده اند. اگر هر کسی به بهترین نحو از این سنت ها پیروی کند بسیار عالی خواهد بود. امروزه مردم سفره‌ای زیبا پر از غذاها و میوه‌ها و آجیل‌های لذیذ می‌چینند و برخی هم در رستوران هایی که مراسمات ویژه ای را برای این شب تدارک می بینند میز رزرو می کنند و همراه با خانواده خود در این جشن شرکت می کنند، در حالی که در گذشته شب‌های یلدا دور کورسی می‌نشستند.

کورسی: کورسی وسیله‌ای است که حس نوستالژی را به مردم ایران القا می‌کند. کورسی از یک میز مرتب سازی شده تشکیل شده است که زیر آن یک ظرف پر از زغال سنگ داغ قرار دارد. مردم روی میز لحافی پهن می کردند تا گرما زیر آن بماند. خانواده های ایرانی شب های زمستان خود را در کنار کورسی می گذرانند.

مردم برای شب یلدا غذاهای بسیار متنوعی تهیه می کنند. هر استانی در ایران ممکن است غذاهای خاص خود را داشته باشد، اما چیزی که در بین همه ایرانی ها رایج است هندوانه، انار، آجیل مخصوص مانند خشکبار است که مردم آن را درست می کردند اما امروزه می توانید آن را از فروشگاه های مختلف خریداری کنید. این میوه های خشک و آجیل عبارتند از انجیر، کشمش، گردو، بادام، پسته، فندق، زردآلو و غیره. خوردن هر یک از این آجیل ها معنای خاصی دارد. به عنوان مثال دانه ها نماد کسب درآمد هستند. مردم بر این باورند که اگر در این شب هندوانه بخورید، هرگز در فصول سرد سال سرما نخواهید خورد.

از جمله روایات برجسته دیگر، بزرگانی که برای خردسالان خانواده قصه می گویند، شعر حافظ می خوانند و فال شما را می بینند. حافظ شاعر معروف پارسی گوی است. ما معتقدیم اگر اول دعا بخوانند و بعد دیوان حافظ را باز کنند، از آینده و آنچه در ذهن داری برایت می گوید.

کافه با موسیقی زنده برای شب یلدا

سفره ای پر از خوراکی های یلدا

در این شب مهم کیهانی، اعضای خانواده در خانه بزرگتر خانواده (معمولاً پدربزرگ و مادربزرگ، والدین، یا عمه و عموهای بزرگ) دور هم جمع می‌شوند تا شیرینی، میوه‌های قرمز (از جمله انار، هندوانه و خرمالو) و مخلوطی از نبات‌ها را به اشتراک بگذارند. و آجیل بو داده گاهی اوقات برای شام برنج ایرانی با ماهی را طبخ می کنند. در قدیم میوه‌ها را روی یک کورسی می‌گذاشتند - میزی کم ارتفاع با منبع گرمایشی - و خانواده زیر یک پتوی ضخیم جمع می‌شدند تا غذا بخورند و داستان بگویند. با رایج شدن سیستم‌های گرمایشی مدرن در خانه‌های ایرانی، استفاده از کورسی کاهش یافت، اما احساس با هم بودن به اشکال مختلف باقی می‌ماند. برخی از مراسم سنتی خودداری می کنند و در عوض با دوستان نزدیک خود برای یک مهمانی رقص با موسیقی جمع می شوند.

هر جشنی که باشد، عنصر همیشگی اشعار گرامی حافظ، شاعر و عارف ایرانی قرن چهاردهم است که حتی با گذشت 700 سال از سخنانش، هنوز همه نسل‌ها به نوعی اوج می‌گویند. مانند فال با طرفی از عرفان، هر یک از اعضای خانواده دست خود را روی لبه کتاب می گذارند، در حالی که آرزو می کنند چشمان خود را می بندند و صفحه ای تصادفی را باز می کنند. هر خانواده یک خواننده اختصاصی دارد که شعر منتخب را متناسب با جزئیات زندگی فرد آرزو کننده تفسیر می کند. فکر کردن به معنای ثروت همیشه سرگرم کننده است و برخی افراد به آن اعتقاد دارند.

این خاص ترین شب سال انتظارات زیادی را به همراه دارد. مردم برای خرید در خیابان ها می روند، با یکدیگر در مورد مهمان هایی که انتظار دارند چت می کنند، و برنامه هایی را که قرار است میزهایشان را بچیدند هماهنگ می کنند. یلدا شبی است برای شادی و تأمل و لذت بردن از زندگی با نزدیکترین و عزیزترین افراد.

     برای اطلاع بیشتر از  کافه شب یلدا ورستوران شب یلدا و یلدا با موزیک زنده و رستوران برای شب یلدا بر روی آن کلیک کنید.

ایرانی ها شب یلدا را چگونه جشن می گیرند؟

در هر یک از شهرهای ایران، سفره شب یلدا با میوه ها و غذاهای بیشتری که در آن منطقه موجود است، سرو می شود. اما میوه های نمادین این شب انار و هندوانه است که در هر شهر ایران همیشه در سفره های رنگارنگ نگهداری می شود.

همه ما می دانیم که هندوانه یک میوه تابستانی است، پس شاید تعجب کنید که چرا آن را در شب یلدا می خوریم. ایرانیان معتقدند پس از خوردن هندوانه در این شب، تحمل هوای سرد زمستانی دیگر سخت نیست.

انار همین طور نماد شادی و تغذیه می باشد و با میل کردن آن در شب اول زمستان انرژی تازه ای دریافت خواهیم کرد.

در شب یلدا معمولا غذاهای ایرانی مانند انارپلو (انار با برنج)، سبزی پلو با ماهی (برنج با سبزیجات و ماهی) و زرشک پلو (برنج با زرشک) را برای شام کاملتر می‌پزیم.

یکی از جذاب ترین قسمت های های شب یلدا که کم کم در حال فراموشی می باشد، نوع شعر و قصه گویی است. این سنت در بسیاری از شب ها از جمله شب یلدا برگزار می شد که در آن بزرگتر ها برای دیگران قصه و روایت تعریف می کردند و یا شعر می خواندند. آنها همچنین داستان های واقعی زندگی خود را روایت کردند و تجربیات خود را ارائه کردند.

همانطور که در این وبلاگ گفتیم، کتاب های شعر حافظ در شب یلدا جایگاه ویژه ای دارد. مهمانان این مراسم دور هم می نشینند و با آرزوی شادی روح حافظ، کتاب او را می گشایند و آینده خود را از او می خواهند. مورد دیگری که در گذشته رایج بود این بود که مردم در شب یلدا گردو را انتخاب می کردند و می شکستند.

کافه رستوران و سفره خانه باران واقع در میدان هروی یکی از این رستوران هاست که همراه با موسیقی زنده و انواع برنامه های متنوع یلدایی ، آماده ی پذیرایی از شما عزیزان در این شب به یاد ماندنی و طولانی است یلدای امسال را در رستوران رستوران و سفره خانه سنتی باران شادی کنید.

 برای اطلاع از رزو میز و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید در سایت ما عضو شوید یا با رستوران باران تماس بگیرید.

مجموعه رستوران و سفره خانه سنتی باران وقع در میدان هروی ، بلوار گلزار دارای فضایی بسیار زیبا تلفیقی از طرحهای سنتی و مدرن دارای سه طبقه که بصورت مجزا به سه قسمت به  ترتیب از طبقه دوم کافه و سفره خانه سنتی و طبقه اول رستوران شیک باران و طبقه همکف قسمت کترینگ و ارائه سرویس پذیرایی در منزل و یا مکان مد نظر مشتریان می باشد

تماس با ما

آرس و تلفن :

تهران_ میدان هروی _ بلوار گلزار _ بعد از کوچه 15 _ رستوران باران
تلفن : 02122527151